nawóz gardenactiv

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak niesprawne techniki stosowania nawozów zmniejszą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz arkop   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na należyte użycie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednakże innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć duży wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.